Długowieczność.org

Monitorujemy i organizujemy informacje, publikacje dotyczące możliwości przedłużenia życia ludzkiego

4 Proste Rady Jak Zachować Aktywność Fizyczną, Zdrowie i Młodość

| 0 comments

Cztery proste zalecenia jak zachować aktywność fizyczną, zdrowie i młodość oparte na naukowych podstawach. Ciesz się dobrą kondycją na dłużej!

Cztery proste zalecenia jak zachować aktywność fizyczną, zdrowie i młodość oparte na naukowych podstawach. Ciesz się dobrą kondycją na dłużej!

Często słyszymy rady, że aby zachować młodość, nawet w zaawansowanym wieku, powinniśmy pozostać aktywni fizycznie i psychicznie. Taka porada jest jednak bardzo ogólna i nie zawsze wiemy co i dlaczego powinniśmy robić. Przeczytaj cztery poniższe zalecenia oparte na naukowych podstawach.

1. Utrzymuj elastyczność włókien mięśniowych

Większość tkanek umożliwiających nam ruch zbudowana jest z włókien. Wśród nich znajdują się włókna mięśniowe, ścięgna, łączące kości z mięśniami i więzadła, zwykle łączące kości między sobą. Włókna te mają pewną wspólną cechę – jeśli są często używane, pozostają bardziej elastyczne i giętkie. Jeśli nie są używane, kurczą się.

To właśnie dlatego wraz z upływem czasu, przy siedzącym trybie życia, stosunkowo wcześnie zaczynamy ruszać się jak osoba w podeszłym wieku. Włókna napinają się, nie rozciągają się, nie ruszają się wystarczająco dobrze i w ten sposób ograniczają możliwości ruchowe. Z tego powodu starszym osobom ciężko jest wyprostować poszczególne stawy np. kolana czy palce lub wyprostować całą sylwetkę.

Aby odpowiednio rozgrzać nasze włókna, krótki spacer nie wystarczy. Wysiłek fizyczny musi być odpowiednio długi i intensywny. Powinien trwać przynajmniej 15 minut, a jeszcze lepiej pół godziny.

2. Każdego dnia naucz się czegoś nowego

Aby czuć się młodo musisz zadbać także o swój intelekt. Jeśli twój umysł robi się bierny, nie jest stymulowany do pracy, do twórczego myślenia, przestają tworzyć się nowe połączenia między komórkami mózgowymi (neuronami) i mózg robi się coraz mniej sprawny. Czynności takie jak systematyczne czytanie czy uczenie się pomogą go uaktywnić i utrzymać w dobrej kondycji.

3. Popraw krążenie krwi

Krążąca w naszym ciele krew odżywia, dostarcza tlen do naszych tkanek oraz usuwa zbędne produkty przemiany materii. Robi to dużo bardziej efektywnie gdy krążenie jest szybsze. Aby poprawić przepływ krwi i nieco przyspieszyć pracę naszego serca zalecany jest umiarkowany wysiłek fizyczny. Gdy będziesz już ciężko oddychać – odpocznij. Osoby po 50-tym roku życia powinny co najmniej trzy razy w tygodniu zmusić się do takiej wyważonej aktywności.

4. Rób to co kochasz

Stres bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Postaraj się więc wybrać dwie rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność i rób to trzy lub cztery razy w tygodniu. Jeśli się znudzisz, wybierz coś innego. Każdy z nas ma jakieś zainteresowania, które może rozwijać – nawet w zaawansowanym wieku.

Podsumowując: używaj swoich mięśni, mózgu, popraw krążenie krwi i skup się na rzeczach, które Cię uszczęśliwiają. Jeśli wyrobisz sobie takie nawyki zachowasz zdrowie i młodość na dłużej. Jeżeli masz Swoje doświadczenia czy przemyślenia na ten temat, podziel się nimi w komentarzach.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.