Długowieczność.org

Monitorujemy i organizujemy informacje, publikacje dotyczące możliwości przedłużenia życia ludzkiego

5 prostych nawyków, aby wydłużyć życie

| 0 comments

zielona herbata

Pomimo istnienia wielu czynników, które mogą powodować przyspieszenie procesu starzenia Dr. Mike Roussell opublikował w serwisie livestrong.com przystępną listę pięciu prostych, codziennych nawyków, które mogą nam pomóc zachować zdrowie na dłuższy czas.

Warzywa i owoce w kolorach tęczy

Osoby spożywające różne rodzaje warzyw i owoców rzadziej zapadają na przewlekłe choroby, utrzymują zdrową wagę ciała i żyją dłużej. Różnorodne kolory warzyw i owoców reprezentują różne składniki odżywcze i antyoksydanty, które na na wiele sposobów pomagają w walce ze starzeniem. Nadające borówkom ciemnoniebieską barwę antocyjany mogą pomóc w zwalczaniu wzrostu komórek rakowych. Beta-karoten, który nadaje marchewkom pomarańczowy kolor korzystnie wpływa na działanie systemu immunologicznego i chroni przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników. Starajmy się kupować różne warzywa i owoce oraz spożywajmy je systematycznie, nawet do każdego posiłku.

Kwasy tłuszczowe Omega-3

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe takie jak EPA i DHA, redukując stan zapalny, pozytywnie wpływają na układ krwionośny oraz spowalniają starzenie się komórek. Kardiolog, dr. Ramin Farzaneh-Far, przeprowadził badania, które wykazały, że osoby z wysokim poziomem EPA i DHA we krwi miały najniższe ryzyko chorób układu krążenia i najwolniejsze tempo starzenia się chromosomów.

Częste mycie i nitkowanie zębów

Duże zaskoczenie. Okazuje się, że codzienna dbałość o higienę jamy ustnej zapobiega nie tylko chorobom zębów i dziąseł, ale i całego organizmu. Bakterie mnożące się w jamie ustnej mogą przedostawać się do krwiobiegu i powodując stan zapalny podnoszą ryzyko chorób układu krążenia oraz prawdopodobieństwo udaru. Zarówno mycie jak i nitkowanie zębów pomaga usuwać bakterie. Wyniki badań opublikowanych w „Journal of Periodontology” pokazały, że osoby, które rzadko nitkowały zęby miały 86% więcej szans przedostania się bakterii do krwi, od tych osób, które wykonywały tę czynność codziennie.

Pij dużo zielonej herbaty

W zielonej herbacie występuje bardzo silny przeciwutleniacz galusan epigalokatechiny, w skrócie EGCG. Wiemy, że jego działanie antyoksydacyjne, przeciwdziałające uszkodzeniom komórek, jest 100 razy silniejsze niż witaminy C i 25 razy silniejsze niż witaminy E. Według badań opublikowanych w „American Journal of Clinical Nutrition” EGCG w połączeniu z kofeiną bardzo skutecznie pomaga pozbyć się nadwagi pojawiającej się często wraz z upływem lat. Kilka filiżanek zielonej herbaty dziennie bardzo pozytywnie wpłynie na nasz organizm.

Zażywaj ruchu

Procesowi starzenia towarzyszy utrata masy mięśniowej oraz obniżenie siły i elastyczności mięśni. Brak ruchu może ten proces tylko przyspieszyć. Umiarkowana aktywność fizyczna, w każdym wieku, jest niezbędna aby utrzymać mięśnie w dobrym stanie. Dobrymi rozwiązaniami będą nawet spacery czy prace w ogrodzie, które wymagają prostych ale bardzo zróżnicowanych ruchów.

Źródło: livestrong.com
Foto: mckaysavage

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.