Długowieczność.org

Monitorujemy i organizujemy informacje, publikacje dotyczące możliwości przedłużenia życia ludzkiego

Badanie sugeruje lecznicze efekty głodówki

| 0 comments

Sporadyczne niedojadanie i ograniczenie kalorii w postnej diecie 5:2 doktora Mosleya. Lecznicze i odchudzające efekty głodówki.

Sporadyczne niedojadanie i ograniczenie kalorii w postnej diecie 5:2 doktora Mosleya. Lecznicze i odchudzające efekty głodówki.
foto: jef1947

Regularne, czasowe głodówki mogą przynosić lecznicze efekty, zapobiegać otyłości i związanym z nią chorobom – wynika z badania przeprowadzonego przez zespół amerykańskich naukowców z Baltimore.

Badacze z National Institute of Aging, pod przewodnictwem Marka P. Mattsona, szef laboratorium neurobiologii, skupili swoje wysiłki na fundamentalnym wymiarze odżywiania: częstotliwości posiłków i możliwych korzyści z czasowych okresów nie przyjmowania pokarmu. Przeanalizowano m. in. skutki postnej diety 5:2 doktora Michaela Mosleya, polegającej na sporadycznym niedojadaniu i ograniczeniu spożywanych kalorii przez dwa nienastępujące po sobie dni w tygodniu. Dominujący w nowoczesnych społeczeństwach wzorzec: trzy główne posiłki plus dodatkowe przekąski jest nienaturalny z ewolucyjnego punktu widzenia. Wyniki badań na zwierzętach i ludziach wskazują, że cykliczne przerwy w przyswajaniu energii z pożywienia trwające co najmniej 16 godzin mogą poprawić wskaźniki zdrowotne i przeciwdziałać procesom chorobowym. Mechanizm takiego działania obejmuje przestawienie organizmu na metabolizm tłuszczów i produkcję ketonów oraz stymulację adaptacyjnych odpowiedzi na stres komórkowy (stres oksydacyjny), które zapobiegają i naprawiają uszkodzenia cząsteczkowe komórek. W miarę gromadzenia i krystalizowania się danych dotyczących optymalnej częstotliwości i czasu posiłków będzie można opracować zmodyfikowane, korzystne dla zdrowia wzorce żywieniowe.

Czy nasi przodkowie głodowali, czy jedli regularnie?

Choroby takie jak otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia, choroba Alzheimera czy rak stały się bardzo rozpowszechnione we współczesnym społeczeństwie. Aby zrozumieć dlaczego, naukowcy sprawdzili nawyki żywieniowe naszych przodków oraz dzikich zwierząt. Okazuje się, że w przeciwieństwie do współczesnych ludzi i zwierząt domowych, dzikie zwierzęta mięsożerne polują i jedzą maksymalnie kilka razy w tygodniu. Nasi przodkowie łowcy-zbieracze także jedli dość nieregularnie, wtedy gdy udało im się zdobyć pożywienie. Większość wspomnianych wyżej chorób rzadko występuje wśród dzikich zwierząt i rzadko pojawiała się u naszych przodków. Stają się jednak powszechne w obecnym nowoczesnym społeczeństwie. Pojawiają się u ludzi ale także coraz częściej u zwierząt domowych.

Ssaki są dostosowane to niedoboru pożywienia!

Według zespołu Mattsona nasze zwyczaje żywieniowe jakie pojawiły się po neolitycznej rewolucji rolnej i rewolucji przemysłowej, spowodowały w naszym ciele zmiany w sposobie metabolizowania jedzenia. Naukowcy uważają, że ssaki posiadają odpowiednie dostosowania do przetrwania, w sytuacjach gdy brakuje im pożywienia. Przykładowo, nasze wątroby mogą magazynować i uwalniać glukozę dostarczając szybkiej energii. Organizm ssaka może także długotrwale magazynować energię w postaci odkładającej się tkanki tłuszczowej.

Częstotliwość spożywania posiłków i nasz rytm dobowy wpływają na wątrobę i tkankę tłuszczową. Gdy żywność stała się stale dostępna i spożywana niemal przy każdej okazji oraz gdy pojawiło się sztuczne oświetlenie, rozregulowując rytm dobowy, zaburzony został nasz sprawny metabolizm pokarmowy.

Efekty głodówki i sporadycznego niedojadania

Aby sprawdzić czy efekty czasowej głodówki, sporadycznego niedojadania będą korzystniejsze dla zdrowia niż jedzenie trzy, pięć razy dziennie sprawdzono wiele badań przeprowadzonych na zwierzętach i ludziach. Myszy mające ciągły dostęp do pożywienia stawały się otyłe natomiast te jedzące nawet wysokotłuszczową żywność, ale tylko w nocy, już nie. Doświadczenia wykonane na bezkręgowcach, myszach, małpach wykazały związek z okresowym ograniczaniem pożywienia i zwiększeniem żywotności. Wskazują także możliwość zapobiegania lub odwracania cukrzycy i raka. Również u ludzi zaobserwowano pozytywne zmiany metaboliczne, zwiększoną wrażliwość na insulinę po przestawieniu na postny tryb żywienia.

źródło: pnas.org

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.