Długowieczność.org

Monitorujemy i organizujemy informacje, publikacje dotyczące możliwości przedłużenia życia ludzkiego

Cholesterol, LDL, HDL i trójglicerydy (triglicerydy)

| 0 comments

Wyjaśniamy jaki wpływ na zdrowie ma cholesterol i trójglicerydy, jakie są prawidłowe normy oraz jak obniżyć zbyt wysokie poziomy.

Cholesterol to lipid (tłuszcz) pełniący w organizmie fundamentalne funkcje. Znajduje się we wszystkich komórkach, jest zasadniczym budulcem błon komórkowych, jest niezbędny do produkcji niektórych hormonów i rozpuszczalnych w tłuszczach witamin. We krwi jest transportowany w postaci lipoprotein LDL i HDL.

Trójglicerydy (triglicerydy) to jedna z obecnych w krwiobiegu form tłuszczu. Są wytwarzane przez organizm ale mogą być także dostarczane w pokarmie. Stanowią źródło energii organizmu.

Na temat roli cholesterolu i trójglicerydów w rozwoju miażdżycy i chorób serca trwa od lat kontrowersyjna debata. Nie możemy jednak ignorować wielu badań wykazujących, że zaburzone proporcje cholesterolu LDL i HDL, utlenianie LDL oraz podwyższony poziom trójglicerydów mogą być czynnikami, które zgodnie z kryteriami zespołu metabolicznego, zwiększają ryzyko występowania zmian miażdżycowych w naczyniach wieńcowych. Aby oddalić to zagrożenie musimy utrzymać stężenie lipidów we we krwi w normie. Najpierw jednak musimy zbadać ich obecne poziomy.

Badanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów

W celu oceny ryzyka chorób układu krążenia wykonuje się lipidogram czyli badanie poziomu i rodzaju lipidów (tłuszczy) we krwi. Pełny profil lipidowy obejmuje:

 • cholesterol całkowity (TC – total cholesterol),
 • cholesterol LDL,
 • cholesterol HDL,
 • trójglicerydy.

Normy i poziomy cholesterolu, LDL, HDL i trójglicerydów

Cholesterol całkowity – norma

Poziom cholesterolu całkowitego może być wyliczony za pomocą następującego równania: HDL + LDL + 20% stężenia trójglicerydów. Mimo, że istnieją oficjalnie normy pojawia się coraz więcej głosów, że sam całkowity poziom cholesterolu we krwi może nie mieć znaczenia. Dużo ważniejsza od ilości tłuszczu we krwi wydaje się być jego jakość, którą określają wartości LDL, HDL i trójglicerydy. Jeżeli twoje wyniki badań pokazują podwyższoną wartość całkowitego cholesterolu według podanych niżej norm nie musi to jeszcze oznaczać żadnego zagrożenia.

 • 114-200 mg/dl (3-5,2 mmol/l) – poziom uznawany za pożądany,
 • 200-250 mg/dl (5,2-6,5 mmol/l) – poziom podwyższony,
 • 250 mg/dl (6,5 mmol/l) i powyżej – poziom znacznie podwyższony.

HDL (dobry) cholesterol – norma

Proporcja HDL do całkowitego cholesterolu powinna wynosić 1:4 lub więcej (najlepiej 1:3 1:2). Im większa ilość HDL tym lepiej.

 • 35-70 mg/dl (0,9-1,8 mmol/l) – norma dla mężczyzn, (alternatywnie 40-70 mg/dl, 1,0-1,8 mmol/l)
 • 40-80 mg/dl (1,0-2,1 mmol/l) – norma dla kobiet, (alternatywnie 50-80 mg/dl, 1,3-2,1 mmol/l)
 • 60 mg/dl (1,56 mmol/l) i powyżej – poziom wysoki, uznawany za bardzo zdrowy.

LDL (zły) cholesterol – norma

Nadmiar LDL jest niewskazany.

 • Poniżej 100 mg/dl (2,6 mmol/l) – poziom uznawany za pożądany,
 • 100-155 mg/dl (2,6-4,0 mmol/l) – poziom podwyższony,
 • 155-190 mg/dl (4,0-4,9 mmol/l) i powyżej – poziom wysoki,
 • 190 mg/dl (4,9 mmol/l) i powyżej – poziom bardzo wysoki.

Trójglicerydy – norma

Wysoki poziom trójglicerydów łączy się z miażdżycą i chorobami układu krwionośnego.

 • Poniżej 150 mg/dl (1,7 mmol/l) – poziom uznawany za pożądany (istnieją nawet rekomendacje < 100 mg/dl),
 • 150-200 mg/dl (1,7-2,3 mmol/l) – poziom graniczny,
 • 200-500 mg/dl (2,3-5,6 mmol/l) – poziom wysoki,
 • 500 mg/dl (5,6 mmol/l) i powyżej – poziom bardzo wysoki.

Obniżanie poziomu cholesterolu LDL i trójglicerydów

Poziom trójglicerydów mogą obniżyć opisane poniżej czynniki.

Zredukowanie wagi ciała i utrzymanie jej na odpowiednim poziomie. Nadwaga, otyłość mogą powodować wzrost stężenia trójglicerydów.

Zwiększenie aktywności fizycznej.

Spożywanie odpowiednich tłuszczów w rozsądnych proporcjach. Oprócz często występujących w naszej diecie tłuszczów nasyconych i wielonienasyconych omega 6, należy spożywać tłuszcze wielonienasycone omega 3 oraz jednonienasycone omega 9. Należy wyeliminować z diety szkodliwe tłuszcze trans.

Ograniczenie węglowodanów w diecie. Gdy węglowodany stanowią 60% i więcej całkowitej ilości energii pożywienia obniżają HDL i podnoszą poziom trójglicerydów. Dotyczy to szczególnie węglowodanów rafinowanych, o wysokim indeksie glikemicznym. Spożycie węglowodanów podnosi poziom insuliny, co jest dla wątroby sygnałem przetwarzania glukozy w trójglicerydy. Są one następnie transportowane do tkanek i stanowią rezerwę energetyczną. Więcej: AHA Triglycerides and Cardiovascular Disease, Frank M. Sacks, Comparison of Weight-Loss Diets with Different Compositions of Fat, Protein, and Carbohydrates, www.drweil.com.

Wybieraj produkty o niskim indeksie glikemicznym. Najlepiej trzymaj się produktów o IG poniżej 55. Takie produkty nie podnoszą tak szybko poziomu cukru we krwi. Korzyści opisane zostały w poprzednim akapicie. IG sprawdzaj na dietamm.com, indeks.glikemiczny.pl lub www.glycemicindex.com.

Produkty bogate w błonnik. Błonnik spowalnia przyswajanie żywności i wzrost poziomu glukozy we krwi. Korzyści zostały opisane wcześniej. Jedz produkty bogate w błonnik lub dodawaj je do innych, szczególnie tych o wysokim IG.

Ograniczenie spożycia alkoholu i palenia papierosów. Więcej: Principles of Orthomolecularism.

Leki. Poziom cholesterolu i trójglicerydów mogą obniżać leki. Twój lekarz powinien jednak najpierw zaproponować ci zmianę diety i zwiększenie aktywności fizycznej.

ARTYKUŁ STANOWI CZĘŚĆ BAZY WIEDZY I JEST UAKTUALNIANY

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.