Długowieczność.org

Monitorujemy i organizujemy informacje, publikacje dotyczące możliwości przedłużenia życia ludzkiego

Jak dożyć setki – materiał video TODAY.com

| 0 comments

Jak dożyć do setki? Today.com o telomerach.

Jak dożyć do setki? Today.com o telomerach.

Amerykańska telewizja TODAY przygotowała materiał video, w którym porusza temat długowieczności. Autorzy próbują dowiedzieć się czy badania dotyczące telomerów i telomerazy mogą przełożyć się na wydłużenie naszego życia. Informacji udzielają dr Nancy Snyderman, dr Tanya Benenson oraz dr Gil Atzmon.

Niektórzy naukowcy twierdzą, że pierwsza osoba, która dożyje 150 lat już się narodziła. Ale jakie mamy możliwości aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie się w tej grupie długowiecznych osób? Nadzieję dają badania zdobywców nagrody Nobla z medycyny w 2009 roku: Elizabeth Blackburn, Carol Greider oraz Jack Szostak.

Telomery to struktury na końcach chromosomów, które skracają się podczas starzenia. U osób z krótszymi telomerami bardziej prawdopodobne jest rozwinięcie się chorób oraz wcześniejsza śmierć. Temat wymaga jeszcze wielu prac badawczych ale już pojawiają się firmy takie jak SpectraCell Laboratories oferujące możliwość przeprowadzenia testu długości telomerów. Koszt takiej analizy to 290 dolarów.

Dr Gil Atzmon z Albert Einstein College of Medicine wyjaśnia, że długość telomerów nie mówi nam jak długo będziemy żyć lecz jak szybko się starzejemy. Taka informacja może mobilizować do wprowadzenia pozytywnych zmian np. zmiany trybu życia, odżywiania. Doktor przyznaje, że zagadnienie telomerów nie jest jeszcze wystarczająco dobrze poznane ale posiada wielką przyszłość.

Dr Nancy Snyderman, medyczny redaktor naczelny sieci telewizyjnej NBC, poddała się badaniu długości telomerów. Mimo, że miała 59 lat wynik testu pokazał, że takiej długości telomery posiadają zwykle osoby w wieku od 63 do 77 lat. Oznacza to, że starzeje się dosyć szybko i że oczekiwana długość jej życia powinna być krótsza niż średnia u przebadanych osób.

Wynik badania długości telomerów dr Nancy Snyderman. Czerwony kwadrat jest poniżej średniej długości dla danego wieku.

Wynik badania długości telomerów dr Nancy Snyderman. Czerwony kwadrat jest poniżej średniej długości dla danego wieku.

Dr Tanya Benenson, główny lekarz NBC Universal, zaznaczyła jednak, że można pozytywnie wpłynąć na tempo skracania się telomerów. „Nasze geny są stałe, ale na sposób w jaki są tłumaczone, ma wpływ nasz styl życia” – powiedziała. To co możemy zrobić to poprawić odżywianie, brać leki, ćwiczyć, zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej, medytować i zredukować stres.

Źródło: http://www.today.com/video/today/43737929

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.