Długowieczność.org

Monitorujemy i organizujemy informacje, publikacje dotyczące możliwości przedłużenia życia ludzkiego

Krew najstarszej kobiety świata wskazuje czynniki ograniczające długość życia

| 0 comments

Zmarła w 2005 roku, w wieku 115 lat Hendrikje van Andel-Schipper była najstarszą kobietą świata. Do ostatnich lat życia cieszyła się bardzo dobrym zdrowiem, bystrym umysłem a jej układ krwionośny nie wykazywał żadnych oznak choroby. Po śmierci udostępniła swoje ciało do badań naukowych. Naukowcy badając jej krew oraz inne tkanki odkryli coś co może wskazać niektóre czynniki ograniczające długość życia.

Analiza krwi van Andel-Schipper pokazuje, że nasza długość życia może być ograniczona malejącą zdolnością komórek macierzystych do odnawiania tkanek. W miarę upływu czasu stopniowo zmniejsza się liczba komórek macierzystych a nasze ciała tracą zdolność do regeneracji tkanek i komórek. Te elementy, z których jesteśmy zbudowani są więc coraz gorszej jakości.

Szacuje się, że po narodzinach posiadamy około 20 tys. komórek macierzystych krwi a w późniejszym czasie zawsze aktywnych jest ich około 1 tys. Zgodnie z mechanizmem skracania telomerów komórki macierzyste z czasem obumierają a ich ogólna liczba zmniejsza się. Po śmieci kobiety okazało się, że 2/3 białych krwinek obecnych we krwi pochodziło od zaledwie dwóch komórek macierzystych. Oznacza to, że praktycznie wszystkie komórki macierzyste z początkowych 20 tys. obumarły. Wykazano związek między zmniejszoną aktywnością komórek macierzystych a większą liczbą białych krwinek o bardzo skróconych telomerach.

Dodatkowo zbadano naturalnie pojawiające się mutacje w komórkach krwi. Wynikają one z błędnej replikacj DNA podczas podziału komórkowego. Okazało się, że występujące we krwi van Andel-Schipper mutacje były całkowicie niegroźne. Brak mutacji zwiększających ryzyko chorób np. raka sugeruje, że Holenderka posiadała bardzo sprawny system usuwania komórek z groźnymi mutacjami.

Nasuwa się pomysł wykorzystania powyższych informacji do stworzenia bardzo prawdopodobnej terapii odmładzającej. Wstrzyknięcie pobranych w młodości komórek macierzystych, wolnych jeszcze od mutacji i posiadających długie telomery, powinno znacząco spowolnić proces starzenia i być pozytywnym bodźcem do regeneracji tkanek. Jeżeli bylibyśmy w stanie klonować nasze komórki macierzyste bylibyśmy w stanie zapewnić sobie możliwość ich stałego uzupełniania.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.