Długowieczność.org

Monitorujemy i organizujemy informacje, publikacje dotyczące możliwości przedłużenia życia ludzkiego

Szef Google Ventures: Nie bójmy się żyć wiecznie!

| 0 comments

Bill Maris - Prezydent Google Ventures

Bill Maris – Prezydent Google Ventures
foto: wikipedia.org

Bill Marris – szef Google Ventures – firmy, której zadaniem jest lokowanie środków amerykańskiego giganta Google Inc. w inwestycje typu Venture Capital, wierzy, że zdrowie i medycyna to najbardziej rozwojowe sektory.

Z opublikowanego ostatnio raportu za rok 2014  dowiemy się, że to wcale nie technologie informatyczne, internetowe czy urządzenie mobilne stanowią największą inwestycję. Aż 36% inwestycyjnych środków zaangażowano w firmy z branży zdrowie i medycyna.

W wywiadzie dla theverge.com, zarządzający inwestycjami, Bill Maris przekonuje nas, że po raz pierwszy w historii świata mamy narzędzia do realizacji  bardzo złożonych i nieprawdopodobnych wcześniej celów w zakresie opieki zdrowotnej. W medycynie następuje obecnie podobne przyspieszenie rozwoju technologii jakie od roku 1960 można było obserwować w branży komputerowej. Jest to ogromna szansa, nie tylko na świetną inwestycję finansową ale na ogromny krok dla ludzkości, dzięki któremu ty i osoby, na których ci zależy będą mogły długo cieszyć się dobrym zdrowiem. W opinii Marisa nie ma nic ważniejszego niż zdrowie.

Jako przykład nowych technologii podaje firmę Flatiron Health, która zgromadziła ogromne dane dotyczące wielu przypadków występowania nowotworów a następnie stworzyła narzędzia, dzięki którym lekarze, opierając się na tych danych, mogą podjąć bardziej trafne decyzje. Innym przykładem jest Foundation Medicine, która stara się umożliwić szybkie wykrycie i leczenie nowotworów na poziomie genetycznym. Przy takiej technologii dzisiejsze metody mogą się nam wydawać niemal średniowieczne.

Bill Maris był jednym z inicjatorów uruchomienia projektu Google Calico, który ma na celu badanie procesu starzenia. Jego zdaniem nie należy obawiać się badań dotyczących przedłużania życia, którego obecna długość wcale nie musi być, jak mawiają sceptycy, stanem naturalnym. Przecież kiedyś, ten „stan naturalny” przynosił ludziom śmierć w wieku 30-40 lat lub zniszczenie całego uzębienia. Gdybyśmy spytali ludzi w roku 1900 czy chcą dożyć do 100 lat to powiedzieliby „nie” gdyż wydawało się to wtedy czymś niewyobrażalnie złym. Obecnie większość osób powiedziałaby „tak” lecz zapytana o 200 lat, znów miałaby wątpliwości.

Zdaniem szefa Google Ventures każdy postęp w medycynie, który umożliwi uratowanie komuś życia zagrożonego np. chorobą układu krążenia, zmniejszenie konsekwencji i powikłań np. po udarze mózgu czy przedłużenie czyjegoś życia o choćby 10 lat będzie pozytywnym osiągnięciem.

źródło: theverge.com

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.